Do czego służą kody kreskowe
Technologie

Do czego służą kody kreskowe

Obecnie stosowanych jest wiele międzynarodowych systemów. Jeśli chodzi o te ułatwiające zarządzanie łańcuchami dostaw, to wykorzystywany jest system GS1. Obejmuje on standardy, które sprawiają, że możliwa jest unikalna identyfikacja wszystkich produktów, ale również przesyłek, zasobów oraz usług. Poznajmy system GS1 bliżej.

Nowoczesne rozwiązania w gopodarce

Większość z nas kojarzy system GS1 z systemem identyfikacji towarów, usług i przedmiotów, który ma charakter jednolity. Chodzi o kody kreskowe, które znajdują się na wszystkich produktach dostępnych w sprzedaży. Kody GS1 każdy z nas widzi za każdym razem, kiedy robi zakupy. Ciekawostką jest fakt, że przeszło pięć miliardów transakcji dokonywanych każdego dnia opiera się właśnie na systemie GS1.

Jaki cel mają standardy GS1?

Standardy GS1 sprawiają, że możliwe jest usprawnienie szeregu operacji, które zachodzą w łańcuchu dostaw. Wszystkie dlatego, że system GS1 obejmuje jednolity zapis danych. Jest on taki sam dla wszystkich, którzy zdecydowali się w tym systemie uczestniczyć. Standardy GS1 – w tym GS1 kody – ułatwiają rozwijanie międzynarodowej działalności. Sprawiają, że identyfikacja danych jest banalnie prosta i to bez względu na to, na jakim etapie łańcucha dostawy się znajdujemy.

System GS1 to rozbudowane zagadnienie, które obejmuje między innymi kody GS1. Ich najbardziej znanym elementem są wspomniane GS1 kody, czyli popularne kody kreskowe, które znajdują się na wszystkich produktach. Kupując choćby mleko, na opakowaniu znajdziemy kod kreskowy.