Garść faktów o broni czarnoprochowej
Handel

Garść faktów o broni czarnoprochowej

Jednym z rodzajów broni jest broń czarnoprochowa. Cieszy się ona bardzo dużą popularnością wśród kolekcjonerów zainteresowanych militariami. Zanim odwiedzimy sklep z bronią czarnoprochową warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej. Przyjrzyjmy się więc broni czarnoprochowej bliżej.

Czym jest broń czarnoprochowa?

Czarnoprochowce – na przykład karabiny czarnoprochowe – to broń, która wyprodukowana została przed 1885 rokiem, a także wszystkie jej repliki. Wystrzały w takiej broni są konsekwencją gwałtownego spalania prochu czarnego. Cechą charakterystyczną każdej broni czarnoprochowej jest rozdzielne ładowanie: oddzielnie ładuje się do niej proch, a oddzielnie amunicję. Jeśli chodzi o amunicję, to w przypadku broni czarnoprochowej są nią wykonane z ołowiu kule.

Czy na taką broń trzeba mieć pozwolenie?

Ku radości wielu pasjonatów nie jest potrzebne pozwolenie. Broń czarnoprochowa, którą oferuje sklep z bronią czarnoprochową dostępna jest bez pozwolenia. Oznacza to, że kupić może ją praktycznie każdy. Jedyne ograniczenie dotyczy wieku. Karabiny czarnoprochowe dostępne są wyłącznie dla osób, które ukończyły osiemnaście lat. Nie ma też w zasadzie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o przenoszenie broni czarnoprochowej. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to to, aby broń czarnoprochowa była zabezpieczona przed dostępem osób trzecich. Podobnie jest, jeśli chodzi o jej przechowywanie.

Czarnoprochowce to niezwykle popularny rodzaj broni, który nie jest już jednak używany. Nadal jednak chętnie sięgają po broń czarnoprochową kolekcjonerzy, dla których militaria są prawdziwą pasją.