Szukając dobrych pochłaniaczy wilgoci znajdujących zastosowanie w przemyśle, nie możemy analizować jedynie ich ceny. W wielu branżach wcale nie mniejsze znaczenie ma to, czy dany pochłaniacz wilgoci jest przyjazny środowisku naturalnemu. Jednym z takich rozwiązań jest glinka bentonitowa – granulat, który coraz częściej znajduje zastosowanie jako forma zabezpieczenia towarów przed zawilgoceniem, korozją i pleśnią.
Charakterystyka glinki bentonitowej
Glinka bentonitowa, którą coraz częściej wykorzystują granulowane pochłaniacze wilgoci jest zwykle naturalnym bentonitem wapiennym. Nie tylko nie ma zapachu, ale również nie barwi, jej obecność nie wpływa więc na jakość produktu, który ma zabezpieczać. Plusem glinki bentonitowej jest także jej delikatność.
Ma to duże znaczenie, gdy szuka się zabezpieczenia produktu o nieregularnych kształtach. Pochłaniacze z jej użyciem są popularne przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym i meblowym. Jej naturalny skład sprawia jednak, że tego rodzaju pochłaniacz wilgoci przemysłowy jest wybierany chętnie również przez koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne.
Glinka bentonitowa i jej właściwości
Przemysłowy pochłaniacz wilgoci z glinką bentonitową zawdzięcza swoją skuteczność jej właściwościom absorpcyjnym. Glinka wchłania wodę, jej zaletą jest jednak również to, że nie ulega rozpuszczeniu po kontakcie z nią. Gdy pojawia się wilgotność – pęcznieje, a jej forma jest zbliżona do tej, jaką posiada gąbka. Jej plusem jest także silny ładunek ujemny. To właśnie dzięki niemu pochłania nie tylko wilgoć, ale i wiele toksyn oraz innych szkodliwych substancji. Poza glinką w granulkach, jest ona dostępna także w pochłaniaczach wilgoci w tabletach oraz w saszetkach.