Nowym działem medycyny zasługującym na bliższe poznanie jest medycyna mitochondrialna. Swoją uwagę skupiła ona na mitochondriach – małych strukturach znajdujących się w każdej komórce. O ich ważnej roli mówi się w ostatnich latach coraz więcej. Mitochondria wpływają na długość i jakość naszego życia. Musimy więc o nie dbać. Tym, czego potrzebują one najbardziej są substancje mitochondrialne. Należy do nich witamina C.

Dlaczego witamina C jest tak ważna?

Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie. Jest substancją, której organizm nie potrafi wyprodukować sam, musimy jej dostarczać razem z pożywieniem. Witamina C dba nie tylko o nasz układ odpornościowy, troszczy się także o naczynia włosowate. Witamina C bierze również udział w produkcji erytrocytów i hemoglobiny. Zapobiega anemii, gdyż w jej obecności zachodzi znacznie lepsze wchłanianie żelaza.

Inne substancje mitochondrialne

Inne znane nam substancje mitochondrialne to witamina K, witamina D3, witamina B3, witamina B12. Również koenzym Q10, glutation, kwas alfa liponowy oraz l karnityna zostały uznane za substancje mitochondrialne.

Aby substancji mitochondrialnych nie było za mało

Niedobór substancji mitochondrialnych jest szkodliwy dla zdrowia. Na szczęście w Polsce dostępne są wysokiej jakości suplementy, takie jak na przykład witamina B complex. Z gotowych preparatów na uwagę zasługuje także witamina K2 Mk7, chrom w tabletkach czy mangan suplement.

Witamina C chroni nas nie tylko przed przeziębieniem, trudno ją przedawkować, bo tracimy ją z moczem i potem.