Medycyna mitochondrialna jest nowym, mało znanym, ale niezwykle interesującym działem medycyny. Zajmuje się ona mitochondriami – strukturami znajdującymi się w każdej komórce ciała i produkującymi dla komórek energię. Bez tej energii komórki szybko by umierały, a to oznacza, że my również żylibyśmy bardzo krótko. Możemy żyć znacznie dłużej dostarczając mitochondriom odpowiednich substancji. Substancje mitochondrialne dbają o mitochondria, jedną z nich jest witamina C.

Zadania, jakie witamina C pełni w organizmie

Witamina C jest ważną substancją mitochondrialną. Dba ona nie tylko o nasz układ odpornościowy. Witamina C chroni nas przed anemią, gdyż w jej obecności żelazo jest przyswajane o wiele lepiej.

Pośrednio wpływa ona także na kondycję naszych stawów, kości i chrząstek pobudza wytwarzanie kolagenu. Ubywa jej podczas obróbki termicznej warzyw i owoców. Jej niedobór grozi także palaczom tytoniu i osobom żyjącym w przewlekłym stresie.

Pozostałe substancje mitochondrialne

Witamina C to nie jedyna substancja mitochondrialna, jest ich znacznie więcej. Są to przede wszystkim witaminy i minerały. Spośród witamin za substancję mitochondrialną uznana została witamina B3, witamina D3, witamina B12, witamina K2. Są to również: glutation, selen, kwas alfa liponowy, koenzym Q10, l karnityna.

Większość z nich dostępna jest w postaci suplementów. Witamina K2 dostępna jest w postaci preparatu witamina K2 MK7. Dostępny jest również mangan suplement oraz chrom w tabletkach. Substancje mitochondrialne są bardzo różnorodne. Wszystkie dbają o kondycję mitochondriów.