Oferujący wykrywacz metali sklep, jeśli dba o atrakcyjność oferowanego przez siebie asortymentu, jest w stanie polecić zarówno klasyczne detektory metali, jak i te, które pozwalają na poszukiwania prowadzone w wodzie. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Czy to jest legalne?
Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki wykrywacz metali wybrać, powinniśmy pamiętać, że samo jego posiadanie nie jest naruszeniem prawa. Nie inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mówimy o jego wykorzystaniu, choć w tym przypadku sytuacja robi się bardziej skomplikowana. Tak pinpointery, jak i wykrywacze stosowane co lato na plażach nie wymagają pozwolenia. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do tego, aby przeczesywać piasek, aby sprawdzić, czy nie kryją się w nim skarby.
Problem pojawia się wtedy, gdy myślimy o regularnej działalności, a do tego zaczynają nas interesować już nie tylko plaże, ale i teren śródlądowy. Polskie prawo mówi o konieczności zgłoszenia się z wnioskiem do konserwatora zabytków, nie jest jednak szczególnie precyzyjne i pozostawia pewne pole do swobodnych interpretacji.
Zanim wejdziemy do wody
Przed wejściem do wody musimy uświadomić sobie, że wykrywanie metali na tym obszarze jest znacznie bardziej skomplikowane, niż ma to miejsce na lądzie. Duże znaczenia ma, oczywiście, to, jakie wykrywacze metalu będziemy wykorzystywać, nie możemy jednak zapominać o roli, jaką mają do odegrania czynniki zewnętrzne. Tu warto wspomnieć nie tylko o warunkach atmosferycznych i prądach wodnych, ale również o czynnikach takich, jak poziom zasolenia i zanieczyszczenia wody oraz jej temperatura. Konieczny jest zatem nie tylko dobry sprzęt, ale i doświadczenie.