Koparki przeładunkowe można podzielić na co najmniej kilka grup. Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie brane są w takim wypadku pod uwagę, jest rodzaj silnika. Obecnie koparki do złomu z silnikiem wysokoprężnym nie są już jedynymi, z jakimi mamy do czynienia na rynku. Także ich elektryczne odpowiedniki zyskują szerokie grono zwolenników. Nietrudno się zresztą domyślić, że zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniami, które posiadają nie tylko liczne zalety, ale również pewne wady.
Specyfika elektrycznej koparki przeładunkowej
Elektryczna koparka do złomu jest wybierana przede wszystkim dlatego, że koszt jej eksploatacji jest znacznie niższy od tego, z jakim mamy do czynienia w odniesieniu do modelu z silnikiem Diesla. Często zwraca się uwagę na to, że może być on niższy nawet o połowę. Osoby, które decydują się na zakup koparki tego rodzaju nie muszą obawiać się również wysokiego poziomu skomplikowania obsługi maszyny. Oczywiście, osobie obsługującej koparkę przyda się wcześniejsze przeszkolenie. Nie musi być ono jednak szczególnie zaawansowane. Mówiąc o plusach rozwiązania elektrycznego wspomina się również o pracy wewnątrz. Jeśli więc ograniczona mobilność koparki nie jest problemem, warto poważnie zastanowić się nad rozważeniem jej zakupu.
Specyfika koparki z silnikiem Diesla
Choć przywykliśmy do tego, że koparka przeładunkowa nie pokonuje dużych odległości, nie zawsze tak się dzieje. Jeśli jej ograniczona mobilność jest problemem, to właśnie rozwiązanie z silnikiem wysokoprężnym będzie tym, które nie będzie mieć sobie równych. Koparka z silnikiem Diesla zwraca na siebie uwagę właśnie dlatego, że jest mobilna i uniwersalna. Nie ustępuje niczym modelowi elektrycznemu, a jednocześnie pokonywanie przez nią nawet dość długich tras nie stanowi poważniejszego problemu.