Kody kreskowe i ich zastosowanie
Technologie

Kody kreskowe i ich zastosowanie

GS1 to organizacja non-profit o zasięgu światowym. Powstała w USA, a jej początki sięgają końca lat 60. XX wieku. GS1 opracowuje globalne standardy GS1, które zapewniają efektywną komunikację i bezpieczeństwo w różnych sektorach gospodarki. Najbardziej znanym ze standardów GS1 są kody kreskowe. 

Po co są kody kreskowe?

Jeden z najważniejszych obszarów działalności GS1 – kody kreskowe, znane są nam wszystkim z codziennych zakupów. Pojawiły się one w latach 70. XX wieku, a pierwszym produktem na którym zostały umieszczone, było opakowanie gumy do żucia. Kody kreskowe znacznie ułatwiają pracę sprzedawcom.

Dzięki nim można w łatwy sposób rejestrować sprzedawane produkty. Przekłada się to na lepsze zarzadzanie zapasami, umożliwia sprzedaż przez Internet na dużą skalę, ułatwia śledzenie, a także przechowywanie produktów. Już ponad 100 milionów produktów na całym świecie posiada kody GS1, które są skanowane ponad 6 miliardów razy w ciągu jednego dnia. 

Nadawanie uprawnień do stosowania kodów

System GS1 działa na całym świecie, a każda firma, która chce wejść w jego skład, musi stać się członkiem lokalnej Organizacji CzłonkowskiejGS1.

GS1 Polska to organizacja, która zarządza całym systemem w naszym kraju. Ta instytucja, która jako jedyna w Polsce jest uprawniona do przyjmowania nowych członków do systemu GS1. Nadaje im też niezbędne uprawnienia, przeznaczone dla firm, które stosują kody GS1. Prowadzi również badania i doradztwo dla przedsiębiorstw.